23 Mayıs 2007

sobenin devamı...

- daha önce yaşadığınız üç şehir :

Köln(almanya) , Antakya, İstanbul


- Tatil için gittiğiniz, gördüğünüz ve önermek istediğiniz 3 yer?

son 4 seneye kadar inanılmaz çok gezdim ve çok güzel yerler gördüm. hangi birini yazsam bilmiyorum ki :)

1- bozcaada : gördüğüm en güzel deniz ve kuma sahip. ama suyu da bir o kadar soğuk. minnacık ve sevimli bir ada. ilk defa 10 sene önce gittim. ondan sonra da her sene mutlaka bir kaç günlüğüne uğradım. maalesef heryer olduğu gibi burası da bozuldu.


2- singapur : inanılmaz bir şehir. kalabalık, ama bir o kadar da düzenli. yeni, ama bir o kadar degerli yapıları var. karmaşık, ama denge içinde kültürler mevcut. hatta orada bir türk dönercisine bile rastladım ve bilinen şu cümleyi söyleyiverdim : biz türkler heryerdeyiz :)


3- amsterdam : arabaya nerdeyse hiç rastlamadığım ve 5-6 kattan da yukarıya evlerin olmadığı çok güzel bir şehir. en çok nehirdeki yüzerevlere bayıldım.


- Yaşamak istediğiniz (görmediğiniz olur) 3 şehir?

1 - maldivlerde yaşamak isterdim. sahilde bir tahta klübede :)

2 - sydney . heryerden uzak gibi olduğu için :)

3- bi de yakınlarda bir yer diyeyim di mi :) marmaris veya antalya gibi yine deniz kenarı olan bir yerde.
deniz olmayan bir yerde yaşayamazdım.

- Şu an ki mesleğiniz nedir?

mecburi bir evhanımı ve tabii ki bir anne.


- Dünyaya yeniden gelseydiniz , hangi mesleği yapmak isterdiniz?

çok uluslu bir şirketin ceosu olmak isterdim. çok para alıp hiçbirşey yapmanın adı bence ceo :)


- Kesinlikle ben yapamazdım dediğiniz meslek nedir?

doktorluk tarzı birşey asla yapmazdım.


- Yaşam felsefenizi oluşturan sözlerden biri?

maalesef çok negativ biriyimdir. hep neden benim başıma gelir derim. ama onun dışında tuttuğunu koparan ve yine maalesef fazlasıyla dobra biriyimdir. bu dobralığım yüzünden başım çok derde girmiştir :)

- Bir kitaptan alınan çok sevdiğiniz bir cümle veya paragraf?

şu an aklıma birşey gelmedi. ama ahmet altan'ın tüm denemelerine bayılırım.


- Çok sevdiğiniz bir şiirin bir parçası?

Şiir çok sevmem. Ama murathan mungan'ın ve orhan veli'nin tüm şiirlerini severek okurum.

geç de olsa sobem :)

öncelikle kurunane 'min sobesini yazmak istiyorum. 1 aylık gecikmeyle de olsa :). hernekadar şu sıralar ihmal de etsem aslında film seyretmek ve sinemaya gitmek en büyük hobilerimden biri. bundan dolayı film seçmek benim için aslında çok zor oldu. aşağıdakiler diğerlerinden biraz daha etkilendiğim filmlerden :

1- Yer Demir, Gök Bakır ve Piano Piano bacaksız

her iki türk film şimdiye kadar seyrettiğim en güzel türk filmlerinden. neşeli, ama buna rağmen çook derin filmler.2- Beaches ( Kumsalda) ve TERMS of Endearment ( Sevgi Sözcükleri) :
bu filmler konu olarak birbirine çok yakın. her ikisinde de çok ama çok ağladım. ilk defa 80 li yılların sonunda seyretmiştim bu filmleri. ama hala da gözlerim dolar denk geldiğimde.


3- Shrek serisi :
valla oğlumdan daha çok sevdim bu seriyi :)
4- Yüzüklerin Efendisi

her üç film de muhteşemdi !
5-Stigmata ve Angel Heart :


en sevdiğim ise bu filmdeki gibi dini ve gerilim yüksek olan konular.
bir de hiç sevmediğim, hatta nefret ettiğim iki film var. her ikisini de film festivallerinin birinde izlemiştim. ancak resimlerini bulamadım.


-Kırmızı : yanlış hatırlamıyorsam ismi buydu ve şişman bir kadının bir erkeğin ( üstelik de onu sevmeyen bir erkeğin ) aşkı için yaptıklarını anlatıyordu. bu kadın cinayet işlemekten oğlunu yetimhaneye bırakmaya kadar inanılmaz şeyler yapmıştı. ben ise üstüme alınarak ( her zaman balıketi olduğum için :) ) çok sinirlenmiş ve kendimi aşağılanmış hissetmiştim.

- La Luna : bertolucci nin yönettiği bir filmde elbette bir erotik durum beklemek gerekirdi. ama anne ve oğlu arasındaki ensest bir durumu anlattığını görünce tiksinmiştim.
döndüm ...


öncelikle çok teşekkür ederim. mesajlarınızı ara ara okudum. ama cevap verecek gücü bulamadım. yazacak aslında çok şey var. ama bunu ayrı bir postta uzun uzun yazacağım.