11 Şubat 2009

benjamin button...ikinci bir ıssız adam vakası gibi .. heryerde bu film ile ilgili yazılar, yorumlar.. ee ben de maydanoz olmasam olmaz, di mi :)

valla film 3 saatmiş. biraz forrest gump havasında bir film. arka planda insanı fazla sıkmayan, ama önemli tarihsel olaylar, ön planda da tabii "allah övmüş de yaratmış" denilen türden iki tane tablo gibi insan. brad pitt ve cate blanchett. ikisi çok yakışmış...e hal böyle olunca filmin uzunluğunu anlamadım.. hatta bana kalsa özellikle 2. yarı daha da uzayabilirdi:)konu müthiş fantastik...tersine işleyen zaman. herkes yaşlanırken gençleşmek, sevdiklerinin ölümünü izlemek. ve böylesi sıradışı bir durum çok gerçekmiş gibi yansıtılmış. sanki her zaman görülebilen bir durummuş gibi. bir kısa hikayeden bu denli uzun bir film yapmak zaten başlı başına bir konu.


filmde aslında ne ararsan var, tarih, aşk, acı , dostluk, yalnızlık. bundan dolayı bence giden hiç kimse hayal kırıklığına uğramayacakır.

film 13 dalda oscara adaymış, ama bir değil de bir kaç tane oscar alması gereken makyajı yapan kişi!:) sondan baş ya da baştan sona muhteşem ve kesinlikle çok doğal olmuş makyajlar.
beni sadece rahatsız eden - inandırıcı olmadığı için - siyah beyaz ilişkileriydi. özellikle filmin başlangıç zamanı olan 1920lerde eminim ki beyazlar siyahlara bu kadar iyi davranmıyordu.
sonuç olarak kafanızı 3 saat boyunca boşaltmak ve güzel görüntüler izlemek istiyorsanız tavsiye ederim:)

ps: yazmayı unuttuğum, ama en önemli noktalardan biri de müzik ! tempoyu bu müthiş müzik de ayakta tutuyor. bir filmde en çok dikkat ettiğim noktalardan biridir film müziği , bu merak sayesinde hatırı sayılır bir soundtrack arşivim oldu. ki doyamadığım için eve gelir gelmez resmi sitesini açıp dinlemeye devam ettim:)

5 yorum:

duygu dedi ki...

işte bir benjamin button yorumu daha. kayıtsız kalamıycam sanırım daha fazla...
bu arada merhaba...
aaa çok kafiyeli oldu yahu..

ece arar dedi ki...

hepimiz buttonlandık:))

her boku bilen adam dedi ki...

filmle ilgili aşağıdaki linkde eklediğim,en sade ve en güzel yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

http://populeryorum.blogspot.com/2009/02/benjamin-buttonn-tuhaf-hikayesi-hakknda.html

denizanasi dedi ki...

duygu.. kalmamalısın :)

ece... valla öyle oldu :)

her boku bilen adam.. ( enterasan bir isim :)) okudum.. gercekten iyi yorumlamış bu arkadaş:)

Tabiat Ana dedi ki...

makyaj konusunda hemfikirim.Bende filmde en çok makyaja takıldım ve beğendim.