26 Ocak 2009

pierre loti..

istanbula yerleştiğimden bu yana (ki 22 sene oldu) içini ve çevresini çok gezmişimdir. hatta ilk geldiğim senelerde herhangi bir otobüse biner, son durağa kadar gider ve geri dönerdim. bu sayede çok kısa sürede belki istanbulluyum diyen adamdan çok daha fazla yer öğrendim. mesela o dönemde öğrenci evimin ev sahibesinin torunu ile aramızda 1 yaş vardı. evim okula yakın olması açısından beyazıt'taydı ve daha geldiğimin 2 ayında beyazıttan aşağıya inerek eminönüne, ordan da taksime çıkmayı öğrenmişken, o hayatı boyunca taksim'e bile gitmemişti. benimle birlikte istanbulu öğrendi :)

ancak tuhaftır ki bazı burnumun dibi güzel yerleri bir türlü fırsat bulup gezememişimdir. bunlardan biri pierre lotiydi. düne kadar :) aslında cumartesi gibi güzel bir hava olacağını düşünerek kendimizi ufak çaplı bir pikniğe hazırlamıştık. emirgan taraflarına ya da belgrada ormanlarına doğru.. ama sabahki yağmur tüm planları altüst etti:( ne yapalım diye düşünürken aklımıza pierre loti geldi. gerçekten de nefis bir manzarası varmış ve bu kötü havaya rağmen de kalabalıktı. yazın orayı düşünemiyorum. ama böyle ara havalar için ideal bir yer.. haliç manzarası karşısında çay içmek için :)bunlar da can bey manzaraları :)

8 yorum:

Asortik Krep dedi ki...

En güzel zamanları aslında kış ve kötü havalardır..

Çok eskiden keşfetmiş biri olarak :))

Boogie dedi ki...

Ne ayıp bana :( bende daha gitmedim pierre loti'ye tatilnameye yazmak için en kısa zamanda gitmek istiyorum ama.

Ben Ona Resmen Asigim dedi ki...

Ben doğma büyüme İstanbullu olarak hiç bir yere gitmedim. Yazıklar olsun bana :(

Ama sebebi çok kötü bir yol bulucuyumdur. Oğlum sağını solunu benden iyi bilir. Ailem bana şu navigatörlerden alacakta ancak yol iz bulacağım.

Turkuaz Deniz dedi ki...

ne iyi etmissiniz, Istanbul' u aynen oyle ogrendim ben de. Ogrenmistim desem daha dogru...

Metehanın annesi Şirin dedi ki...

ben de daha henüz gidemedim piere loti tepesine ama inşallah gidicem gerçekten görülesi yerlerden biri olduğuna inanıyorum..

kuzuya kocaman maşallah eğlenmiş bellii...

sevgiler,

denizanasi dedi ki...

asortik krep..kesinlikle. dün bile kabalıkken yazın sanırım gidilmez :)...

boogie..mutlaka gitmelisin. hatta teleferike binmelisin..

boranın annesi.. benim icin de anadolu yakası hala öğrenilemeyen yer.. hatta gecenlerde göstepe cıkısını bulacagım diye teee pendik taraflarında falan buldum kendimi :)

turkuaz deniz.. artık öğrenemiyorum ben de :(

şirin.. evet istanbulda yaşayan biri olarak mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Asortik Krep dedi ki...

Ben kalabalık anlamında değilde kötü havada ve yağmurda eskiden içeride otururduk,soğuk olurdu ve yağmur damlaları camlara vurur, duvarlarda Piyer Loti hakkında yazılar onu okursun..Gelecekle ilgili sohbet edersin sevdiğinle.. Biz o zamanlarda yaptığımız planları uyguladık hep hayat boyu..Benim için oranın büyüsü çok başka :)

denizanasi dedi ki...

asortik krep.. hmmm anladım. o zaman durum başka gercekten :)