25 Ekim 2007

Nedir bu kocalardan(erkeklerden) çektiğimiz..

bilmem sizlerin kocaları nasıl, ama benimkisi kadar rahatı yoktur herhalde.. yaptığı olumsuz her hareketin sorumlusu hep başkalarıdır. en yakında da ben olduğum için de bu genelde benimdir.. ama dikkatinizi çekerim sadece olumsuz davranışların sorumluluğu başkalarına aittir. örnekler :

-sabah telefonun saatini kurar. kalkması gereken saatten nerdeyse 1 saat öncesinden başlar bu telefon ötmeye. 15 dakikada bir öter, kapatır. bu bir saat kadar böyle devam eder. 6-7 ay önce ben de kızmıştım ona. kalkacağın zaman kur şu saati demiştim. ama işine gelmediği için dinlememişti. dün uyuyakaldı. tahmin edin bunun sorumlusu kimdi ?! cümle de şu : “ e sen istedin saati kapatmamı. senin yüzünden oldu !! ”

-birkaç gün önce mutfak tezgahın kenarına bardak koymuşuz. koca da elini çarptı ve tabii bardak bin parça yerde. yine şu cümle :“ ya şu bardağı neden buraya koyarsın. brada durmasaydı, çarpmazdım.”

-ilk defa gideceğimiz bir yer için adres arıyoruz geçenlerde. sanırım tüm erkeklerdeki problemlerden biri adres sormamaktır. nedense gururlarına yediremezler. benimkisi başı çeker bu konuda. epey dolandıktan sonra doğal olarak ‘soralım birilerine’ diye söyleniyorum. en sonunda çok yanlış bir yola girdik ve dönüşümüz de kmlerce ilerde. tepkisi şu : “ ya sen bu kadar çok konuşmasaydın ben bulurdum bu adresi”

bunun gibi nice sinir harbi yaşadığm anlar oluyor bu adamla. onun aksine ben, yaptığım olumlu olumsuz her hareketimin sorumluluğunu alırım. hatalıysam itiraf ederim. başaramıyorsam söylerim. ama başarısızlıklarımdan asla başkalarını sorumlu tutmam. Ee iyisi olmak veya davranmak için çok çaba harcarım. herseyimin düzenli, tertipli olmasını isterim. her zaman mantıklı davranmaya çalışan ben olurum. ama olmuyorsa da bunu inkar etmem.

erkek kardeşim de kocama benzer. böyle zamanlarda acaba erkeklerin tümü mü böyle diye düşünmeye başlıyorum. acaba “analarımız onları bu denli “sorumsuz ve rahat” mı yetiştirdi. neden biz kızlar her zaman daha aklı başında davranmak durumunda kaldık ve hala da kalıyoruz. evi çekip çeviriyoruz, çoğumuz çalışıyor, çocuğumuzu en iyi şekilde yetiştirmeye ve de ailemizi de ihmal etmemeye çalışıyoruz. ben de bir oğlan anasıyım. bu hataları yapmamak için ne yapabilirim, onu düşünmeye başladım. aldığı her kararın sorumluluğun almasını istiyorum çünkü. istiyorum ki hayat karşısında dimdik dursun. gerektiğinde hayır! demeyi bilsin. hiçbir zaman başkalarının arkasına sığınmasın..

sebep bu videoda çok farklı da olsa sanırım yakında biz de bu halde olacağız :))

12 yorum:

dreamer dedi ki...

bizde de saat ve adres sormama sendromu yasaniyor , erkekliginin sanindan herhalde :)))
erkek evlat yetistirme konusunda hepimize kolay gelsin.
dun amazonda kitap ozetlerini kurcalarken " oglan yetistirme" uzerine bin tane kitap gordum ilgimi cekti , anneden ayrilmaktan 2 yas 3 yas sendromuna kadar bircok asamayi daha zorlu geciriyorlarmis - bebekken de daha sIK ve uzun aglayipdaha zor yatisiyorlarmis- :(

denizanasi dedi ki...

neydi kitabın adı ? belki farklı birşeyler ögrenebilir miyim acaba :)

GULTEINEN ENKELINI dedi ki...

ben dayanamadim bosadim walla:p
saka bir yana anlattiklarin hayatin tadi tuzu.
O kadar derin buyuk sorunlar olabiliyor ki evliliklerde, yillarca 2 taraf da yipraniyor birbirini yipratiyor ve ne olursa olsun sonu husranla bitiyor.

Hamis: Sevimli huysuzluklari idare etmek lazim, eger ugruna deger bir sevgi aliyorsan karsindan.

sevgimle kal

dreamer dedi ki...

raising boys diye arattirinca bircok kitap cikiyor,
beniimkiklavye sesine uyanmaya basladi kacayim :(

denizanasi dedi ki...

gülteinen enkelini.. o noktaya biz de 2 kere geldik. geri döndük. ama 3. de geri dönüş olmayacak. o kesin. tespitin çok doğru. uğruna sevgi alıyorsan değer. ama o da sanırım artık eskisi gibi değil.

archisugar dedi ki...

Calar saat ve yol sormama... AYNEN benim kocam! Her sabah 5 dakikada bir calan saat ve yol sormamak adina kaybedilen saatlerrrrr....
:-))))

denizanasi dedi ki...

archisugar yanlız değilmişim demek :) bu herseyi ben bilrim tavırları deli eder insanı :)

YILDIZNAF dedi ki...

Sevgili Arkadasim,
Ayni ama ayni seyler bizde de var ! Eline saglik ne guzel tarif etmissin onlari ve bizi cildirttiklari yonleri. Okurken hem guldum hem dusundum niye boyleler diye !

minik talhanın annesi dedi ki...

aynen benim kocam :D demekki erkeklerin hepsi olmasa bile büyüüüüüüük çoğunluğu aynı :D artık biz iyi şekilde yetiştirip gelinlerimizin işini kolaylaştıracağız. başka çare gelmiyor aklıma :D

denizanasi dedi ki...

yıldıznaf... ben artık gülemiyorum. sadece düşünüyorum :)

minik talhanın annesi.. bak o konuda pek emin değilim :) yani oğlumu iyi yetiştirmek gelinlere kolaylık sağlayacaksa bir kere daha düşünmem gerek :))

Ferhanca dedi ki...

Aynısından ben dede var ne tesadüf.))ben herşyin sorumlusuyum ailede artık svaşları bile benim çıkartığım üzerine espiri yapılıyor.)) ne yapıcaksınsınız kadınlar becerikli ,idareci olursa böyle oluyor demek.sevgiler.

denizanasi dedi ki...

ferhanca.. hoşgeldin..:)o savaşları kesinlikle ben de çıkarmışımdır bak :)